Jižní Tyrolsko patří Rakousku. SÜD - Tirol ist nicht Italien!

17. července 2009 v 21:55 |  Habsburská Monarchie - Donaumonarchie
Itálie území získala (anektovala) 10. září 1919 po porážce Centrálních mocností v 1. světové válce od rozpadajícího se Rakousko-Uherska. Do té doby patřil region už od středověku k Tyrolsku a dodnes se mu říká Jižní Tyrolsko. Kraj Tyrolsko byl od 14. století v majetku Habsburského domu. Během první světové války, se Tyrolsko stalo frontovou linií. Kontrola nad jihem Tyrolska byla klíčovým strategickým cílem. Kolaps rakouského válečného úsilí umožnil, aby italská vojska nezákonně zabrala v roce 1919 region a smíření se se stavem bylo potvrzeno v poválečných smlouvách, které potvrdily připojení jihu Tyrolska k Itálii (smlouva ze St.Germain).
Za vlády Benita Mussoliniho byl jih Tyrolska vystaven intenzivnímu programu poitalšťování: všechny odkazy na staré Tyrolsko byly zakázány a region byl nazván jako "Venezia Tridentina". Byl to neoprávněný pokus ospravedlnit italské požadavky na oblast tím, že historicky byla oblast spojena s benátskou republikou. Ve skutečnosti Benátky nikdy region neovládaly). Uvolnění pro Němce nastalo paradoxně za Hitlera, který s Mussolinim dohodl větší samostatnost a autonomii pro Němce.
V roce 1943, když italská vláda podepsala příměří se Spojenci, region byl obsazen Německem. Tento stav skončil spolu s porážkou nacismu a Itálie opět připojila Jižní Tyrolsko ke svému území.
V roce 1946 Itálie a Rakousko dojednaly dohodu, že regionu bude udělena značná autonomie. Němčina a Italština byly od té chvíle zrovnoprávněné jazyky. Nicméně realizace dohody nebyla uspokojivá. Záležitost se stávala příčinou významného konfliktu mezi dvěma zeměmi a byla řešena v roce 1960 v rámci OSN. Jednání byla neúspěšná. V roce 1971 došlo k další smlouvě mezi Rakouskem a Itálií. Ta stanovila, že spor ohledně Jižního Tyrolska bude předložen mezinárodnímu soudu v Haagu. Provincii byla potvrzena větší samostatnost na Italské republice a odpor obyvatel regionu oslabil. Na druhou stranu se ukázalo a ukazuje, že Jižní Tyrosko bylo nezákonně obsazeno Itálií na konci I. světové války a díky odporu místních obyvatel a to mnohdy i se zbraní v ruce, bylo dosaženo toho, že Jižní Tyrolsko získalo autonomii. Boj však není skončen. Jižní Tyrolsko se musí opět spojit s Rakouskem, ke kterému patří již od středověku. Teprve až zavlaje rakouská vlajka nad Roveretem a Tridentem, potom bude křivda zažehnána.
Süd Tirol ist nicht Italien!
sud-tirol
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!