Papež Benedikt XVI. a FSSPX - Motu proprio Ecclesiae unitatem

20. července 2009 v 9:06 |  Katolická Církev - Katholische Kirche
Na začátku tohoto roku sňal papež Benedikt XVI. exkomunikace ze čtyř biskupů Kněžského Bratrstva sv. Pia X. Byla to velká událost pro celý tradičně katolický svět a jistě to byl i důsledek modlitebního růžencového tažení, které vyhlásil představený výše zmíněného Bratrstva. Již rok předtím se tradiční katolicismus mohl pochlubit neméně slavným vítězstvím, když bylo dosaženo rehabilitace římského tradičního ritu dle misálu 1962 díky motu proprio Summorum pontificum. Každý platně vysvěcený kněz katolické Církve může sloužit římský ritus dle misálu 1962 bez povolení místního ordináře. Byl to první plod I. růžencového tažení. V současné době je vyhlášeno III. růžencové tažení za zasvěcení Ruska Panně Marii. Jistě si každý katolík uvědomuje, co to znamená. Pokud dojde k zasvěcení Ruska papežem a biskupy celého světa, Rusko bude v tomto zasvěcení výslovně jmenováno, potom se vyplní přání Panny Marie a vítězství Jejího Neposkvrněného Srdce je velmi blízko. Před několika dny uveřejnil papež Benedikt XVI. nové motu proprio (lze stáhnout na stránkách Vatikánu) Ecclesiae unitatem (lat. Jednota církve) Dokument vydaný motu proprio (z vlastního popudu) byl podepsán 2. (den 21. výročí motu proprio Ecclesia Dei) a vydán 8. července 2009. Dokument provádí restrukturalizaci Papežské komise Ecclesia Dei, a týká se tedy vztahů s tradicionalistickými skupinami užívajícími misál Jana XXIII. (tridentská mše), zejména pak snahy o smíření s Kněžským bratrstvem sv. Pia X. (FSSPX). Rozhovory s FSSPX má od roku 1988, kdy byla zřízena, na starosti právě Papežská komise Ecclesia Dei, která tento svůj hlavní úkol plnila nedbale a spíše koordinovala činnost tzv. indultních společenství.
V dokumentu Ecclesiae unitatem se Benedikt XVI. odvolává na úkol papeže střežit jednotu církve, připomíná dokument Summorum pontificum a zrušení exkomunikace čtyř biskupů FSSPX, aby "pozval biskupy i celé Bratrstvo sv. Pia X. k navrácení se do plné jednoty církve." Úmysl spojit v budoucnu komisi Ecclesia Dei s Kongregací pro nauku víry vyjádřil již ve svém dopisu biskupům k vysvětlení zrušení exkomunikace čtyř biskupů Kněžského bratrstva svatého Pia X.
Papež však připomíná taktéž to, že věroučné otázky nebyly s Bratrstvem dosud vyřešeny. Právě z toho důvodu převádí komisi Ecclesia Dei pod Kongregaci pro nauku víry. Prefekt kongregace, v současné době William Levada, je tak zároveň předsedou komise, kde vystřídal dosavadního kardinála Daría Hoyose, za jehož služby mu papež poděkoval, a kterému poslal osobní dopis. Dokument taktéž ustanovuje, že Ecclesia Dei bude mít vlastního sekretáře a členy. Novým sekretářem papež jmenoval mons. Guida Pozzu. Za třetí papež v dokumentu ustanovuje že hlavní záležitosti a otázky věroučného charakteru bude Ecclesia Dei předkládat ke studiu a zkoumání Kongregaci pro nauku víry. V dokumentu se papež taktéž zmiňuje o tom, že FSSPX v římskokatolické církvi stále "nemá kanonický status". Kdo pozorně sleduje události kolem FSSPX., brzy pozná, že papež po letech potvrzuje, že spor mezi Římem a FSSPX je čistě doktrinální povahy a bude zde diskutována povaha pastoračního II. vatikánského koncilu, jeho problematická vyjádření a jejich vlastní závaznost.

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:



Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!