Rakousko byl spořádaný stát...

14. července 2009 v 21:52 |  Habsburská Monarchie - Donaumonarchie
D´Austria fu un paese ordinato - Rakousko byl spořádaný stát...
(Výňatek z rozhovoru E. Demmelerové s císařem Ottou von Habsburg, viz. E. Demmeler, Císař Karel I., nakladatelství Ikar, Praha 2006, str. 251.)
Císař František Josef byl vlastně velmi pozoruhodnou osobností, která je namnoze podceňována. Nepochybně. Vládl velmi dlouho, od roku 1848 do roku 1916. Většina jeho poddaných se v této době narodila, prožila v ní největší část života , ještě za jeho panování zemřela. Byl takříkajíc vyšší instancí. Příznačné pro něho bylo i to, že si potrpěl na čistotu ve veřejné správě, za jeho vlády korupce prakticky neexistovala. A lidé to věděli. "L´Austria fu un paese ordinato" - Rakousko byl spořádaný stát, takový byl titul knihy, která vyšla zhruba před 20 lety v Triestu. A přesně tak to bylo.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!