Bojovník za monarchii a katolickou Církev

2. října 2009 v 21:38 |  Habsburská Monarchie - Donaumonarchie
Andreas Hofer (22. listopadu 1767 Passeier v Tyrolsku - 20. února 1810 Mantova) byl tyrolský vlastenec, který roku 1809 vedl boj za osvobození své země od bavorské nadvlády, pod kterou se Tyrolsko dostalo po porážce Rakouska napoleonskými armádami ujednáním tzv. bratislavského (prešpurského) míru, smlouvy z r. 1805. Občanským povoláním
obchodník s dobytkem, v letech 1796-1805 účastník napoleonských válek jako hejtman tyrolské domobrany. V dubnu 1809 se - po tajné dohodě s vídeňským dvorem i se svými krajany v obcích - postavil do čela několika vln povstání Tyrolanů proti Bavorům a Napoleonovým Francouzům, jež na několik měsíců vyhnal ze země. Opakovaně dobyl Innsbruck, nakonec však byl v listopadu 1809 poražen. Skrýval se s rodinou na horské salaši, kam za odměnu 1500 zlatých dovedl vojáky jeho krajan Franz Raffel. Souzen francouzským válečným soudem a zastřelen v Mantově. Pohřben je v Innsbrucku, kde má bronzový figurální náhrobek a je rakouským národním hrdinou.
 


Komentáře

1 Margita Margita | Web | 5. října 2009 v 16:35 | Reagovat

To musel být obdivuhodný člověk.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!