LANDKREIS EGER

2. října 2009 v 23:19 | Představujeme města království českého


EGER - CHEB
Cheb (německy: Eger, v chebském sudetoněmeckém nářečí Egha) je město na západě Čech v Karlovarském kraji, okrese Cheb, ležící na řece Eger - Ohři. První historicky dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska pochází z roku 1061. Hlavní průmysl je zde strojírenský, textilní, kovodělný, stavební, dřevozpracující a potravinářský. V roce 2008 žilo v Chebu 35022 obyvatel.
Cheb leží na západě České republiky, v blízkosti hranic s Německem. Sousedními městy jsou; na severozápadě Asch - Aš, na severovýchodě Falkenau - Sokolov a Karlsbad - Karlovy Vary a na jihovýchodě Tachau - Tachov. Městem prochází poledník s hodnotou 12° 22´ v.d. a rovnoběžka 50° 04´ s.š. . Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 472 metrů. V okolí Chebu se nachází přehradní nádrže Skalka a Jesenice.
Chebské hradiště bylo osídleno již v 9. století Slovany. První dochovaná písemná zmínka o Chebu pochází z roku 1061. Roku 1146 připadlo Chebsko císaři Fridrichu I. Barbarossovi, který zde kolem roku 1180 nechal postavit z části zachovaný středověký hrad (falc) a město bylo založeno v roce 1204. Cheb patřil střídavě k Čechám a Německu, od roku 1322 je součástí českého státu. Dne 25. února 1634 byl v Chebu, v domě na náměstí (za Špalíčkem, dnes Městské muzeum) zavražděn Albrecht z Valdštejna a na hradě jeho důstojníci.
Přestože bylo Chebsko od roku 1322 součástí Čech, nespokojila se většina místního obyvatelstva po skončení 1. světové války s nově vzniklým Československem a žádala v rámci Deutschböhmen odtržení. Po příchodu italských legionářů v roce 1919 se však jejich plány nepodařilo zrealizovat. V období 1. republiky se v Chebu značně zvýšil počet českého obyvatelstva, kteří přicházeli do pohraničí za prací. Po roce 1945 byla většina obyvatelstva německé národnosti vysídlena do Německa, což způsobilo značný pokles počtu obyvatel (předválečného stavu bylo dosaženo až v 90. letech 20. století).

Památky
Stavby
Centrum Chebu je mimořádně dobře zachované, včetně půdorysu, náměstí a zbytků hradeb, a je tedy právem městskou památkovou rezervací.
Chebský hrad, vystavěný kolem roku 1180 v románském slohu císařem Friedrichem Barbarossou.
Gotický kostel sv. Mikuláše. Z původní románské stavby z roku 1220 jsou zachovány obě věže. Kostel byl goticky přestavěn v letech 1456 - 1476 na trojlodní halu. Poškozené vrcholky věží byly barokně přestavěny roku 1746. Na konci druhé světové války byly zničeny neogotické věže, vzniklé po požáru barokních. V roce 2008 byli nahrazeny provizorní poválečné helmice, replikami neogotických věží a tak byly po více než šedesáti letech vráceny kostelu jeho proporce a charakter. Tato významná změna ovlivnila zásadně i panorama města. Nástěnné malby od mistra Lucase z Norimberku jsou z roku 1476.
Nejznámější historickou památkou v Chebu je Špalíček, malebná skupina jedenácti středověkých kupeckých domů na náměstí rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys těchto dvou bloků v podstatě zachován do dnešní doby. Zbořena byla třetí řada domů, která stála na západní straně náměstí.
Bývalý františkánský klášter, gotická stavba s kostelem a křížovou chodbou ze 13.- 14. století.
Bývalý kostel sv. Kláry (dnes koncertní síň), barokní stavba z let 1708 - 1711, patrně od K. Dienzenhofera.
Bývalý křižovnícký klášter u mostu přes Ohři s pozdně gotickým kostelem sv. Bartoloměje, obdélnou stavbou s jediným středním pilířem a zajímavou klenbou z roku 1414.
Minoritský klášter, dnes ohrožená stavba. Její současný stav je velmi špatný.
Divadlo z roku 1874 podle plánů architekta V. Pröckla.
V místní části Hrozňatov (Kinsberg) se nachází loretánská kaple, a zámek Starý Hrozňatov.

Za Rakouska - Uherska byl Eger sídlem 73. pěšího pluku "Albrecht Herzog von Wittenberg".

Okolní vesnice:

 • Bříza (Pirk)
 • Cetnov (Zettendorf)
 • Dolní Dvory (Unterschön)
 • Dřenice (Treunitz)
 • Háje (Gehaag)
 • Horní Dvory (Oberschön)
 • Hradiště (Reichersdorf)
 • Hrozňatov (Kinsberg)
 • Chvoječná (Sebenbach)
 • Jindřichov (Honnersdorf)
 • Klest (Reißig)
 • Loužek (Au)
 • Pelhřimov (Pilmersreuth)
 • Podhoří (Kreuzenstein)
 • Podhrad (Pograth)
 • Skalka (Stein)
 • Střížov (Triesenhof)
 • Tršice (Tirschnitz)

Bund der Egerländer Gmoin e.V.
- Bund der Egerländer -

http://www.egerlaender.de/
Bund der Deutschen - Landschaft Egerland
Der Verband der heimatverbliebenen Egerländer
http://www.egerlaender.cz

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!