Dva kněží byli na Slovensku exkomunikováni - Exkommunikation der zwei Priester in der Slowakei

14. ledna 2010 v 16:15 | http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/189207-dva-knezi-byli-na-slovensku-exkomunikovani-za-kacirstvi.html |  Katolická Církev - Katholische Kirche
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský exkomunikoval z církve dva kněze. Tiskový odbor Konference biskupů Slovenska oznámil, že se jedná o Stanislava Cigánka a Martina Chlebka, kteří byli vysvěceni na kněze v červnu 2009. Arcibiskup Zvolenský konstatoval, že činnost obou kněží byla pro katolickou církev škodlivá. Cigánek a Chlebek se společně se dvěma členy Trnavské arcidiecéze Martinem Jarabicou a Petrem Mazúrem obrátili 15. prosince 2009 na Zvolenského a na všechny katolické biskupy na Slovensku s výzvou, aby se zřekli údajných bludů a heretických tvrzení. "Toto je zásadně neslučitelné s pravou katolickou naukou o posvátném vysvěcení a z ní plynoucí posvátné moci, kterou dostává každý platně vysvěcený diakon, kněz a biskup navždy," uvedla Konference biskupů Slovenska. Porušili osmé přikázání. Zvolenský si nejdříve pozval Cigánka a Chlebka na setkání, aby si vyjasnili názory. "Oba prohlásili, že jsou ochotni se mnou mluvit pouze v případě, že se zřeknu bludů podle jejich podmínek. Protože odmítli dialog, byl jsem nucen odevzdat jim písemné napomenutí s požadavkem, aby svou výzvu odvolali a omluvili se," uvedl Zvolenský. Cigánek a Chlebek tak neučinili, proto byli z církve exkomunikování.

Cigánek a Chlebek rovněž zpochybnili pravověrnost bývalého papeže Jana Pavla II. a žádali jeho posmrtnou exkomunikaci. "Tím zpochybnili také pravověrnost současného Svatého Otce Benedikta XVI., protože právě on dal pokyn na proces blahořečení Jana Pavla II.," uvedl arcibiskup Zvolenský.

zdroj: Novinky/ seznam.cz
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!