Budapešť: Trianon je největší tragédií maďarství. Trianon ist die größte Tragödie in Ungarn

21. května 2010 v 19:55 | zdroj:http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/200904-budapest-trianon-je-nejvetsi-tragedii-madarstvi.html |  Politika a republikánské "vládnutí" - Die Politik und die Republikanische "Regierung"
trianon
Jako "jednu z největších historických tragédií maďarství" chce maďarská vládní strana FIDESZ připomínat den výročí podpisu trianonské smlouvy. Příslušný návrh už předložila do parlamentu. Podle něj by se 4. červen stal tzv. Dnem národní sounáležitosti, kdy se "část maďarského národa dostala pod svrchovanost několika států".
Na základě mírové smlouvy podepsané v roce 1920 v zámku Trianon došlo k rozpadu Uherska a značná část jeho tehdejšího území připadla sousedním státům. Strana příštího premiéra Viktora Orbána tímto návrhem překonala i snahy pravicové strany Jobbik, která navrhovala, aby se 4. červen stal prostě památným dnem. Návrh FIDESZ označuje rozpad Uherska za "nespravedlivé a nezasloužené roztržení maďarského národa zahraničními mocnostmi". Text návrhu dále konstatuje: "My, poslanci Národního shromáždění Maďarské republiky, si připomínáme jednu z největších historických tragédií maďarství, mírový diktát podepsaný 4. června 1920, který rozkouskoval historické Maďarsko a část maďarského národa se dostala pod svrchovanost několika států." Dokument uznává, že problémy kolem Trianonu lze vyřešit jen v rámci mezinárodního práva, zároveň však zdůrazňuje, že "každý příslušník a každá maďarská komunita žijící pod svrchovaností jiného státu je součástí jednotného maďarského národa".
------
Komentář Monarchia Catholica
Viktor Orbán správně pojmenoval kořen veškerého zla, který je v případě Uher trianonská smlouva, která rozdrtila celistvost uherského království trvajícího více jak tisíc let. Nepřirozeně (podle nacionálních měřítek) vymezila tzv. nové státy, které do té doby byly součástí Uherské koruny sv. Štěpána. Právo na sebeurčení bylo dáno po I. svět. válce komukoliv, ale některým toto právo bylo upřeno. Zvláště sudetským Němcům, obyvatelům jižních Tirol etc. Pokud se dnes hovoří o revizionistickém hnutí vůči Jaltě a úpravě hranic po druhé válce, potom tento revizionismus nic neřeší. Musíme jít o dalších dvacet let zpět na konec I. světové války, která se stala pro miliony občanů národnostních menšich pohromou. Mírove smlouvy z Versailles a Trianonu nakonec vedly ke vzniku II. světové války. Ne nadarmo jsou tyto smlouvy počátkem boje mezi národy a vzedmutí vlny militantního nacionalismu. Je však třeba důrazně upozornit, že Versailles a Trianon je pro nás symbolem zničení Rakousko-Uherské Monarchie a toto by V. Orbán a jiní politici neměli přehlédnout, pokud své teze o Trianonu nemyslí čistě populisticky, aby vyburcovali maďarský národ v nacionalistickém duchu. Jediným řešením je návrat Habsburků po skoro 91 letech nejenom na uherský trůn sv. Štěpána, který legitimně drží do dnešních časů.
Sv. Štěpáne, bl. Karle I., orodujte za nás!
 


Komentáře

1 Ladislav Malý Ladislav Malý | E-mail | 24. května 2010 v 9:44 | Reagovat

Souhlasím s komentářem Mon.Catholica. Tragédií pro Evropu bylo zničení monarchií. Uhersko bylo nejvíc"ořezáno", takže se nelze divit, že jsou v současném Maďarsku tlaky na změnu hranic. To bude možné až po rozpadu tzv. evropské unie, což nebude trvat tak dlouho.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!