Československo - Stát, který selhal. Die Tschechoslowakei - der Staat der versagte

21. června 2010 v 17:38 |  Politika a republikánské "vládnutí" - Die Politik und die Republikanische "Regierung"
heimannPředstavujeme Dějiny Československa od v Británii působící historičky Mary Heimannové, která se dosud zabývala hlavně dějinami anglického katolicismu, zvláště období anglické reformace za Jindřicha VIII. Tyto dějiny mají být novým pojetím dějin českého a slovenského národa ve 20. století a chtějí vyvrátit mnohé zakořeněné mýty, o kterých ostatně referujeme na našem blogu. Kniha pojednává o všech etapách vývoje Československa, přes První a Druhou republiku, protektorát a následně komunismus v Československu až do dnešních dnů. Podobně jako ostatní zahraniční autoři se zprvu domnívala, že První republika a obecně ČSR byla zemí s "hluboce zakořeněnými humanistickými, demokratickými a liberálními hodnotami", která byla několikrát v historii nevinnou obětí zrady. Domnívala se, že nacismus i komunismus na nebohé obyvatele ČSR přišly s nebe, než aby to národ mohl ovlivnit. Když začala české a slovenské dějiny hlouběji studovat, byla neuvěřitelně překvapena tím, že Češi a Slováci nejenom že nebyli ve skutečnosti o nic lepší než kterýkoli jiný evropský národ, ale dokonce, že za některé pohromy obou národů si mohou sami. "Vynikajícím československým propagandistům" se podařilo prosadit v historiografii obraz Československa jako oběti místo "agresora", jako mučedníka "státem podporovaného rasismu" místo jeho vykonavatele. Popisujeme útlak národnostních menšin v novém Československu, vypjatý československý šovinismus s protikatolickou orientací První republiky, v popředí s velkými nacionálními šovinisty T.G. Masarykem, E. Benešem a R. Štefánikem. Ostatní kapitoly knihy poté referují o dalších etapách existence ČSR. Shodně však konstatuje, že právě ČSR byla postavena na otrávených principech a tudíž pohromy česko-slovenského národa ve 20.století jsou důsledkem fatálních přehmatů a těchto falešných principů. Mnichov 1938 byl jedním z logických vyústění.
 


Komentáře

1 Ladislav Malý Ladislav Malý | E-mail | 21. června 2010 v 23:02 | Reagovat

Kniha čtenáři zřejmě podává spousty pravd a snaží se bořit v našem národě zakořeněné klišé o 1.republice a zejména "tatíčkovi" Masarykovi. Dovolil bych si ale nesouhlasit  s autorkou házením do jednoho pytle M.R.Štefánika s typy jako Masyryk či zločinec Beneš. Podle historických zpráv se Š. stal obětí zločinu na něm spáchaném právě Benešem; Š. měl jiný phled na Slovensko a Slováky a chtěl od první chvíle autonomii pro Slovensko. Řekněme - na základě oněch zpráv - že byl slovenský nacionalista. Jeho štafetu pak převzala a úspěšně dovršila Lidová strana pod vedením J. Tisa, mušedníka Slovenska.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!