Jsou rozhovory s Římem prospěšné? Sind Gespräche zwischen Rom und FSSPX beförderlich?

26. července 2010 v 17:12 |  Rozhovory mezi Římem a FSSPX - Gespräche zwischen Rom und FSSPX
Názor biskupa Williamsona na probíhající jednání mezi FSSPX a Římem naleznete v červencovém čísle časopisu Eleison (červenec 10,2010), kde konstatuje následující:

Mnoho katolických věřících se v současné ptá po plodech probíhajících jednání mezi Římem a Kněžským Bratrstvem sv. Pia X. Biskup Galarreta před dvěma měsíci sdělil nutnost těchto probíhajících jednání, ale nezmínil se o jejich úspěšnosti.
Nepopíral, že by v sobě neukrývaly jisté malé nebezpečí a potvrdil, že jsou prospěšné... Minulý rok v říjnu byly zahájeny oficiální rozhovory mezi FSSPX a Římem, mezi delegací představitelů Bratrstva na jedné straně a čtyřmi římskými theology na straně druhé nad jednotlivými body nauky uvedené v život na II. Vatikánském koncilu: na pořadu jednání byla diskuze o náboženské svobodě a liturgii. Členové vyjednávacího týmu FSSPX jsou zklamáni z osobních jednání, která trpí nedostatekem theologické preciznosti, (např. různě používaná theologická terminologie), a proto dochází k tomu, že oba týmy vedou nikoliv dialog, ale dva monology. Z každého jednání je k dispozici zápis. Biskup Williamson potvrzuje, že římští theologové jsou vstřícní, diplomatičtí a atmosféra je dobrá. Ale to není rozhodně zárukou úspěchu. Představitelé FSSPX říkají to, co si myslí a dle biskupa Williamsona je třeba těmito jednáními vymezit ostrou hranici mezi katolickou pravdou a koncilními omyly a zamezit v budoucnosti jakýkoliv vývoj těchto koncilních omylů. Msgr. Williamson se neobává těchto jednání. Římští theologové nejsou podle něho nějakými radikálními zastanci některé z koncilních nauk a vědí, co chtějí. To, že Řím jedná s FSSPX ukazuje dobrou vůli a také kněží Církve vidí, že katolická Tradice již není exkomunikována. Na závěr vybízí biskup Williamson věřící, aby se modlili i nadále za zdar těchto jednání a katolická pravda nakonec zvítězila.
Komentář Monarchia Catholica:
Jak jsme uvedli na stránkách našeho monarchistického blogu, jednání začala minulý říjen (2009) a jejich plody prozatím nejsou vidět. Hlavní obavou věřících a kněží, o kterých se zmiňuje biskup Williamson, je obava o osud Kněžského Bratrstva sv. Pia X. a jeho případná absorpce
do pokoncilních modernistických církevních struktur. Jejich obava může být oprávněnou a je jasné, že se diplomatickým jednáním nic nevyřeší, pokud se nepřistoupí k řešení palčivých doktrinálních otázek, mezi které patří náboženská svoboda, ekumenismus, biskupská kolegialita a liturgická revoluce. Biskup Williamson patří mezi realisty a od počátku svého působení ve FSSPX patří mezi tvrdé kritiky pokoncilního Říma a zlořádů, které se projevují v současné době na úrovni nauky a liturgie. Nežije v iluzích! Nebudeme se pouštět do novinářských spekulací, jak asi rozhovory dopadnou, zda dojde k návratu Říma k tradiční nauce ve výše uvedených bodech ve věci ekumenismu, náboženské svobody etc., nebo zda jejich výsledkem bude personální prelatura pro FSSPX s právem svěcení biskupů z jeho řad, či nějaká forma indultu... Důležité je si uvědomit, že rozhovory jsou předně doktrinální povahy a pokud nedojde na této úrovni k jednotě, není možné, aby FSSPX bylo zařazeno do viditelné církevní struktury. To je až sekundární bod. Buď bude viditelná struktura Církve bít pro katolickou Tradici s katolickou tradiční naukou a pro jednotu a strukturu, která je monarchická a hierarchická (nikoliv demokratická), nebo zůstaně vnitřně nejednotným ZOO s různými modernistickými šelmami uvnitř. Modlíme se za našeho papeže Benedikta XVI. a za zdar probíhajících rozhovorů, aby nakonec zvítězila katolická Tradice, ze které čerpali miliony svatých, včetně bl. císaře Karla I.


Protireklama - Gegenwerbung
 


Komentáře

1 Ladislav Malý Ladislav Malý | E-mail | 31. července 2010 v 12:55 | Reagovat

Včera jsem přijel domů ze své soukromé pouti na ostrov Maderira. Hned po mém příjezdu na Madeiru jsem se šel pomodlit na horu Monte, kde v kostele Nossa Senhora je pochován bl.Karel I. Kromě modliteb za český národ a zvláště pak za obrácení Pražanů, a také za jednotu Církve katolické, jsem dal ke hrobu zarámovaný obrázek s nápisem: Blahoslavený Karle, český králi, oroduj za nás! Věřící poddaní z Prahy.

2 Monarchista Monarchista | E-mail | Web | 1. srpna 2010 v 20:21 | Reagovat

Dobrý den, pane Malý, děkujeme za Vaši modlitbu u hrobu bl. císaře Karla I. za Církev a tento národ. Jsme Vám za to velmi vděční a věřím, že i všichni čtenáři našeho blogu. Pokud byste se chtěl podělit s fotografiemi hrobu a míst spojených s bl. Karlem I., budeme jenom rádi. DEO GRATIAS.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!