Poválečný masakr Němců v Ostravě policie neotevře, svědci zemřeli.

25. listopadu 2010 v 7:41 | http://www.novinky.cz/krimi/217779-povalecny-masakr-nemcu-v-ostrave-policie-neotevre-svedci-zemreli.html |  Politika a republikánské "vládnutí" - Die Politik und die Republikanische "Regierung"
sudeten
Moravskoslezská policie se už nikdy nebude zabývat poválečným masakrem v Ostravě, při kterém byly v internačním táboře Hanke zavražděny více než dvě stovky Němců.
Důvodem je skutečnost, že všechny osoby, které by mohly být i po více než šedesáti letech za masakr obviněny, jsou už po smrti. Právo o tom ve středu informoval šéf moravskoslezské kriminálky Luboš Valerián.
"Z výsledků námi provedených šetření vyplývá, že dnes již nikdo z podezřelých nežije. Policie tedy v současné době nemůže zahájit a vést trestní stíhání podezřelých osob, jelikož jsou zde naplněny podmínky nepřípustnosti trestního stíhání uvedené v trestním řádu," sdělil Valerián.
Masakr, o kterém se v Ostravě velmi dlouho nevědělo ani v odborných kruzích, dokládá dokument z archivu ministerstva vnitra, který v roce 1997 zveřejnil historik Mečislav Borák. Poté co o případu informovala média, se kauzou začala zabývat i policie, která zvažovala, zda ostravský případ znovu otevře.
Vězni se prý často museli vraždit navzájem
Podle archivů byli němečtí civilisté, umístění v ostravském internačním táboře Hanke od 18. května do konce června roku 1945, brutálně mučeni a popravováni, vězni se prý často museli vraždit navzájem. Oběti byly pohřbeny v místech, kde se dnes nachází sad Milady Horákové. Dříve zde býval městský hřbitov, mrtví Němci byli prý v noci tajně pohřbíváni u jeho zdi.
Podle kriminalisty Valeriána se případem poprvé zabývala ostravská kriminálka už v roce 1945, kdy bylo několik lidí dokonce vzato do vazby. Soud ale o rok později trestní řízení zastavil. Případ byl pak znovu otevřen v roce 1947, kdy byla ustanovena vyšetřovací komise bezpečnostního výboru Ústavodárného Národního shromáždění, která přijela do Ostravy věc opětovně řádně prošetřit.
"Vyšetřovací komise ve svém závěru navrhla tehdejším vyšetřujícím orgánům opětovně zahájit trestní řízení proti čtyřem podezřelým z roku 1945 a jednomu německému občanovi, který byl v táboře Hanke vykonavatelem mučení a poprav. Všech pět podezřelých osob bylo vzato do soudní vazby a kompletní spisový materiál byl stažen na Oblastní úřadovnu StB v Ostravě. Po únoru 1948 byli postupně všichni podezřelí propuštěni z vazby a trestní řízení dále neprobíhalo," doplnil Valerián.
 


Komentáře

1 Ladislav Malý Ladislav Malý | E-mail | 25. listopadu 2010 v 8:03 | Reagovat

I když pachatelé jsou dávno zemřelí, policie přesto by měla případ vyšetřit a veřejnosti sdělit všechny podrobnosti, včetně oznámení jmen pachatelů. Zločiny tohoto druhu nemohou být nikdy promlčeny, tak jako nejsou promlčeny zločiny tzv. holocaustu.

2 Vratislav Vratislav | 27. listopadu 2010 v 10:27 | Reagovat

[1]: Je-li dostatečně průkazně zjištěno, že všichni pachatelé trestného činu zemřeli, policie podle zákona kauzu odkládá.
Případ se tak stává otevřenou  kauzou pro historiky, na jejichž serioznosti záleží, jak bude interpretován a zda nedojde k zamlčování nebo přepisování dějin. V jistém smyslu mají historici více možností než policie, protože mohou událost zasadit do dobového kontextu  příčin a jejich následků.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!