Akce Děkujeme, odcházíme: Praha přijde o většinu neurologů - Aktion: DANKE, WIR GEHEN AB. Prag verliert meisten Neurologen.

20. prosince 2010 v 18:21 | http://www.ct24.cz/domaci/110363-akce-dekujeme-odchazime-praha-prijde-o-vetsinu-neurologu/ |  Politika a republikánské "vládnutí" - Die Politik und die Republikanische "Regierung"
lekari
Tady máme jeden z důkazů toho, kam to liberální demokracie po 20 letech dotáhla ve zdravotnictví. Lékaři doslova utíkají z této země a ze zdravotnictví. Je to v pořádku?
Monarchia Catholica stojí za vámi! Podporujeme 4.512 lékařů, kteří jsou připraveni k exodu za 11 dní ze zdravotnictví a případně z této "republiky". "Republika" se stala hřbitovem povolání, na kterých závisí: zdraví obyvatelstva (zdravotnictví - útěk lékařů do zahraničí a ze zdravotnictví), bezpečnost (policie a její oprávněná nespokojenost s technickým stavem a personálním ohodnocením policistů), státní správa (škrty a "úspory" ve výkonu státní správy u úředníků), výchova (min. 20 let trvající podhodnocení pedagogických pracovníků), sociální péče (nejhůře ohodnocená skupina sociálních pracovníků, kteří se po finanční stránce příliš neliší od vlastních klientů, o které se denně starají ). "Republika" a liberální pojetí demokracie odrovnaly nejdůležitější pilíře tohoto národa.
(obr. lékaři podepisují výpovědi)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
logo
Praha přijde o většinu neurologů

Praha - V Praze podala výpověď v rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme většina neurologů včetně některých docentů a profesorů. Z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) odchází 70 procent lékařů, z Fakultní nemocnice Motol 60 procent neurologů a z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je to 80 procent. Řekl to dnes předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) považuje výpovědi za velmi nepříjemnou skutečnost. V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) formuloval svou naději, že řada doktorů nakonec bude rozumná a svou výpověď na personální oddělení neodnese.

V případě VFN jde o 35 neurologů. Podle lékaře Ondřeje Doležala ze specializovaného centra pro léčbu roztroušené sklerózy na neurologické klinice VFN podané výpovědi zcela zastaví provoz elitních center pro diagnostiku a výzkum roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci a mozkových příhod. Mezi zaměstnanci, kteří podali výpověď, je totiž i třeba profesorka Eva Havrdová, která vede největší české centrum pro léčbu roztroušené sklerózy. Stejně tak se prý zastaví i provoz lůžkové části kliniky.

Zbývajících 30 procent jsou podle jeho slov převážně kolegyně na mateřské a penzisté. "Pokud se nic nezmění, zůstanou po uplynutí výpovědní doby na klinice většinou jen kolegové bez atestace a kolegové v důchodovém věku," dodal lékař Ondřej Doležal.


Lékaři podepisují výpovědi


Za hlavní důvod odchodu uvádí lékaři nespokojenost s kritickým stavem českého zdravotnictví a špatným finančním řízením nemocnic. "Peníze dnes jdou hlavně do betonu a předražené techniky, na léčbu pacientů se nedostává," tvrdí Doležal. Odchod do zahraničí přitom neplánuje žádný ze specialistů z VFN, od března 2011, kdy jim skončí výpovědní lhůta, jsou však rozhodnuti neposkytovat léčebnou péči.

Hegerův rezort zvažuje různá řešení případné krize

"Je to nepříjemné. Zatím jde o statistiky předběžné, protože jsou to pořád ještě výpovědi na úrovni sympatizování s celou akcí. Definitivní čísla budou známá až v novém roce, až budou výpovědi opravdu odeslané na personální oddělení a dotyčným se rozběhne dvouměsíční výpovědní lhůta," reagoval na podepisování výpovědí lékařů ministr zdravotnictví. Předseda LOK-SČL Martin Engel ho ale ujistil, že lékaři své výpovědi dotáhnou do konce. "Je to ve fázi, kdy se to nedá zastavit a nikdo to ani zastavit nechceme. K dnešnímu dni máme 3 500 výpovědí, a to zdaleka nemáme spočítány všechny nemocnice," uvedl Engel.

Heger ale pro ČT řekl, že řada protestujících lékařů už předem vyjednává "se svými přednosty nebo s řediteli nemocnic, aby mohli ty smlouvy znovu navázat, nebo se prostě dohodnout, že ta výpověď neplatí."

Předseda LOK Martin Engel: "Dobrou reformu nikdo neudělá za rok. My na ní chceme spolupracovat, ale chceme také, abychom v té době už byli dobře zaplaceni."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger: "Říkat 'ne, buď to bude hned, nebo uděláme v této zemi velký malér a zlikvidujeme veškerou péči', to je velmi nezodpovědné."

"Jaké máme připravené kroky (v případě realizace podaných výpovědí), je těžké říct, protože odejde-li skutečně 80 procent lékařů z českých nemocnic, péče se zhroutí a bude muset být vyhlášena havarijní situace a všechny kroky s ní související," uvedl v OVM ministr Heger. Dodal, že jeho úřad zkoumá možnosti řešení případné krize, spojené s naplněním výpovědí lékařů. "Stále věřím tomu, že řada z nich bude rozumných a neodejde, že prostě vidí, jaký obrovský kus práce v nátlaku udělali. Celá politická garnitura si dnes uvědomuje, že lékaři mají málo peněz," dodal ministr.

Heger v pátek vyzval nespokojené lékaře, aby podání výpovědi zvážili. Ve vysílání Českého rozhlasu slíbil, že najde v rezortu peníze, které přesune na jejich mzdy. Přiznal ale otevřeně, že to potrvá měsíce až roky. Ministr také připustil, že když odejde většina chirurgů nebo anesteziologů, nemocnice nebudou moci operovat a vláda bude muset dát lékařům peníze určené na krizové situace.
friedhof

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!