Dědička rodu Des Fours Walderode má nárok na lesy na Jablonecku, rozhodl soud- Tschechien gibt Raubgut an rechtmäßige Erben (Des Fours Walderode) zurück

11. února 2011 v 20:21 | MC, Lidovky, IDnes, |  Habsburská Monarchie - Donaumonarchie
walderode1
Monarchia Catholica zaznamenala významné a precedentní rozhodnutí Okresního soudu v Gablonz (Jablonci), kterým se po skoro 60 letech vrací právoplatnému majiteli - rodu Des Fours Walderode část majetku. Tento verdikt lze de facto určitým způsobem chápat jako prolomení tzv. Benešových dekretů, na základě kterých byl nespravedlivě zkonfiskován majetek nejenom německé šlechty po roce 1945. Ústavní soud už celkem třikrát rozhodl causu ve prospěch Karla hraběte Des Fours - Walderode. Jeho verdikty znamenají pomalou erozi dekretů presidenta republiky.

Deutsch:
Wie mehrere tschechische Zeitungen berichten, muss das Land einen Teil des Gutes Groß-Rohosetz im nordböhmischen Eisenbrod an die ursprünglichen Besitzer zurückgeben. Es gehörte seit dem 17. Jahrhundert dem lothringischen-böhmischen Adelsgeschlecht "Desfours-Walderode"Walderode". 1946 wurde es auf Basis der Benes-Dekrete konfisziert und dem tschechischen Staat übertragen. Das dazugehörige Renaissanceschloss ist heute ein nationales Kulturdenkmal und wird vom Denkmalamt verwaltet. Im Jahr 1992 erhielt Graf Karl Desfours-Walderode die tschechische Staatsbürgerschaft und stellte einen Restitutionsantrag. Seit seinem Tod kämpft die Witwe für die Rückgabe des zu Unrecht enteigneten Besitzes.
---
Okresní soud v Gablonz/Jablonci přiznal manželce zesnulého Karla hraběte Des Fours Walderode Johanně Kammerlanderové nárok na vrácení části konfiskovaného panství Großrohosetz (Hrubý Rohozec). Dědička by měla vedle rozsáhlých luk a lesů na Jablonecku získat například poplužní statek Červený Dvůr u Jenišovic.  
Rozsudek zatím není pravomocný, zvyšuje však pravděpodobnost, že paní Kammerlanderová nakonec vysoudí i hlavní části majetku šlechtického rodu Des Fours včetně zámku Großrohosetz  . O nich bude jednat počátkem března Okresní soud v Semilech.
---
Před časem zase soud v Reichenbergu (Liberec) rozhodl o vrácení dvou a půl hektaru lesa v katastru Žďárku na Liberecku. Rozsudek potvrdil Nejvyšší soud. Jablonecký soud rozhodl o vrácení lesů a luk na území Eisenbrod (Železného Brodu), Líšného, Koberov či Jenišovic a poplužní statek Červený Dvůr. Očekává se odvolání odpůrců restituce. O hlavní části panství včetně zámku Großrohosetz bude počátkem března rozhodovat Okresní soud v Semil (Semilech). Desfourské panství bylo zkonfiskováno po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože Walderode byl říšským Němcem.
---
Československé občanství Walderode po válce znovu získal v prosinci 1947. Po komunistickém puči v roce 1948 a následné emigrací o něj zase přišel. Po sametové revoluci Walderodemu československé občanství v roce 1991 vrátil ministr vnitra Jan Ruml. Průlomové rozhodnutí padlo již dříve. O restituci požádal Walderode již v roce 1992.

Zřejmě nejvýznamnějším rozhodnutím v kauze je rozsudek liberecké pobočky Krajského soudu v Aussigu (Ústí nad Labem) z ledna 2008 potvrzený Nejvyšším soudem, který dědičce přiřkl dva a půl hektaru lesa v katastru Žďárku na Liberecku.
 


Komentáře

1 Ladislav Malý Ladislav Malý | E-mail | 12. února 2011 v 9:16 | Reagovat

Dá-li Bůh, začne se blýskat na lepší časy a po válce Čechy ukradený majetek, včetně majetku církevního,který s chutí ukradli bolševici, vrátí se právoplatným majitelům.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!