Otevřený dopis P. Stritzkovi - Offener Brief an P. Stritzko

1. března 2011 v 18:03 | Karl Schlagenhaufen |  Proti nacionalismu - Gegen Nazionalismus
Vídeň, 24.02. A.D.2011

Důstojný pane!
Odpověď na Vaše argumenty byla již zaslána jinými lidmi, a pokud nebudou zveřejněny v plném rozsahu v časopise Te Deum, může je každý sledovat na webovém blogu http://monarchiacatholica.blog.cz.
Budu se věnovat politickým důsledkům Vaší argumentace, které se mi zdají značně problematické. Je mi jasné, že nejsme jako katolíci přísně vázáni na státní formu monarchie; přesto je logické, abychom první světovou válku chápali jako boj posledního většího katolického státu za uchování své existence a případně svůj vlastní zánik jako jeden z Božích trestů, o kterých hovoří Naše milá Paní ve Fatimě. Při vší kritice k jednotlivým osobám je dále logické, abychom stáli jednoznačně na straně tohoto státu.(tj. katolické monarchie)
Vaše tvrzení stojí v kontextu protiněmeckých výroků (což se objevuje například ve Vámi používaném termínu "německý militarismus"), velmi mírného souzení působení Edvarda Beneše a celkově pozitivního vztahu k Československé republice (viz článek o trikolóře), která byla od začátku liberálně-ateistickou karikaturou podunajské monarchie. V celkovém kontextu stojíte tedy jednoznačně na nacionalistických postojích. Onen nacionalismus musí v katolických tradičních kruzích - a to i v Českých zemích - vést k velmi vážným kontroverzím.
Na tomto místě chci poukázat na příklad z nedávné minulosti, na který všichni vzpomínáme s hrůzou: jsou to historické reflexe biskupa Williamsona o rozměru a způsobu masových vražd na Židech během druhé světové války.
Z hlediska katolické víry nebo morálky jeho argumenty nejsou nepřipustné; přesto zatáhly Bratrstvo sv. Pia X. do politické diskuse, která ve značné míře poškodila jeho apoštolát.
Vaše argumenty nejsou o nic méně kontroverzní a škodlivé. Jak určitě víte, moje reakce na Váš předchozí článek nebyla jediná, přestože v Te Deum byla publikována pouze ona. Pozorovat, jak tradiční kněz přebírá vedení nacionalistické frakce je noční můrou pro mnoho věřících, a to i v Českých zemích.
Škodu, kterou způsobily Vaše články jsem se snažil omezit tím, že jsem o tom v rakouských tradičních kruzích mluvil jen minimálně; tam by se dal očekávat skandál ještě větší.
Chci Vás tímto způsobem požádat, abyste podobné články v budoucnu nepsal a věřím, že vše může dopadnout dobře.

S Pánem Bohem,
Karl Schlagenhaufen
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!