Velikonoční oktáv a neděle Božího milosrdenství

29. dubna 2011 v 19:24 | MC
Velikonoční oktáv je završen nedělí, která se tradičně v Západní Církvi nazývá dle počátečních slov mešního formuláře neděle Quasi modo, zvaná někdy Bílá. (in Albis depositis).
Ve východní Církvi je tato neděle nazvána neděle Tomášova a to podle apoštola Tomáše, který proslul pochybovačností ohledně Kristova Vzkříšení. Obě dvě neděle měly vždy v celé Církvi podobnou náplň: v tuto neděli odkládali nově pokřtění křesťané v prvotních dobách Církve svá bílá roucha, která nosili po celý oktáv a přistupovali ke svatému přijímání.
V novější době je tato neděle 1. po Velikonocích nazývána také nedělí Milosrdenství a to podle zjevení sestře Faustyně Kowalské z Polska, které se zjevil Kristus a přál si, aby tato neděle byla zasvěcena Božímu milosrdenství. Kristus říká: "Kdokoliv v tento den přistoupí ke svaté zpovědi a ke sv. přijímání, budou mu odpuštěny všechny hříchy i tresty za ně."
V této souvislosti je třeba připomenout zmatení, které zavinili modernisté svoji protestantizující liturgickou revolucí v roce 1970 a to tím, že tuto neděli Quasi modo oficiálně nazvali druhou nedělí po Velikonocích. Někteří proto mylně zaměňují druhou neděli v protestantské bohoslužbě za druhou neděli v římském ritu, která se nazývá dle svého tradičního názvu Misericordia Domini. Je to však omyl. Kristus a dle Něho i sestra Faustyna hovořili o 1. neděli v římském ritu, která se jmenuje Quasi modo, jak jsme uvedli výše. Předchází ji novená k Božímu milosrdenství, která začíná na Velký pátek a končí nedělí Tomášovou, neboli Quasi modo.
Tomášova neděle je někdy také nazývána Antipaschou (na místo Paschy) a to z toho důvodu, že v dřívějších dobách v tento den přicházeli ti křesťané, kteří z vážného důvodu nemohli být účastní velikonoční vigílie Vzkříšení.
Monarchia Catholica chce vyzvat své čtenáře, aby hojně využili tohoto privilegia neděle Milosrdenství.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!