P. Benoît Wailliez k situaci v FSSPX - P.Benoît Wailliez zur inneren Situation der Piusbruderschaft

15. května 2012 v 15:38 | MC |  Rozhovory mezi Římem a FSSPX - Gespräche zwischen Rom und FSSPX
P. Benoît Wailliez, Distrikt Superior z Beneluxu, ve svém kázání (viz níže Gloria TV - francouzsky http://fr.gloria.tv/?media=289215) poukázal na to, jakým způsobem by v této situaci jednal Msgr. Lefebvre. "Podívejme se do textů msgr. Lefebvra. Nechme mluvit arcibiskupa. Arcibiskup Lefebvre nikdy nepochyboval o tom, že je spojen s Římem. 30 let hovořil o velmi závažných omylech, které se objevují na koncilu, a na které navazují skutečné problémy pokoncilní Církve, která je heterodoxní. Msgr. Lefebvre nikdy neodmítl jít do Říma. V tuto chvíli musíme konstatovat, že Řím je skutečně liberální a nakažen modernismem."
P. Wailliez poukazuje na to, že kanonická situace není normální a věří, že situace bude jednou regularizována. … "Když hovoříme o koncilu a o velkých problémech v Církvi, často hovoříme o kolegialitě… Demokracie byla instalována uvnitř Církve, každý si říká a myslí to, co chce a oponuje všemu, co Církve vždy učila, včetně papeže. Ale tato situace neplatí pro FSSPX. My nejsme založeni na demokracii. My neusilujeme o kolegialitu, kde si každý hovoří a myslí co chce a může vložit na internet, tlačit na lidi a zveřejnit důvěrné dopisy. …"
V armádě poslouchají všichni svého velitele a následují ho. Velitel má potřebné milosti k tomu, aby se rozhodl v konkrétní situaci."
Biskup Fellay svolává mimořádnou Generální kapitulu FSSPX na začátek července a budou se řešit otázky spojené s kanonickou situací FSSPX a vztahy mezi Římem a Bratrstvem.

Komentář MC:
Ani výše uvedený distrikt superior nesmí zapomínat na to, že právě v postoji msgr. Lefebvra je jasně řečeno, že není možné hovořit o kanonické situaci, když jsou zásadním způsobem zastávány oběma stranami zcela opačné principy. Princip poslušnosti vůči veliteli selhává, pokud jde o princip víry. Co se týká dopisů, které byly publikovány na internetu, potom je s velkým podivem, že se otcové FSSPX diví, že tyto dopisy byly zveřejněny, když je přece jasné, že tyto dopisy, o kterých veřejnost (ani média, vč. internetu) neměla potuchy, musel poskytnout buď někdo z odesílatelů tohoto dopisů, nebo ze strany příjemců. Vyjádření Generálního domu v Menzingenu k této záležitosti je pouze velmi slabou reakcí s cílem svalit vinu na někoho mimo FSSPX. Na druhou stranu neustálé mlčení, resp. mlžení o jednáních představitelů FSSPX a Říma, kusé dojmy a zprávy, vytváření dojmu, jako kdyby byla nauková preambule a cesta k ní supertajnou aktivitou, vyvolává dojem, zda skutečně nejde o ohrožení celistvosti FSSPX a ohrožení principů zastávaných msgr. Lefebvrem. Dopis tří biskupů je konečně jasným hlasem, který se vyjadřuje k tomu o co šlo těch několik let v jednáních a že tato jednání naprosto selhala. Co může být tajného na katolických principech, na katolické nauce a případně na regularizaci kanonické situace? Proč se pořád něco osvětluje, klarifikuje, přezkoumává, přehodnocuje, když je katolická nauka zcela nekompromisně jasná a čitelná? Veškerá jednání biskupa Fellaye tak dostávají punc nevěrohodnosti. A potom se všichni diví, že na internetu a v médiích je více spekulací a polopravd, než objektivity.
 


Komentáře

1 Paul Max Paul Max | E-mail | 18. května 2012 v 14:13 | Reagovat

Každopádně bych rád slyšel slova "dopisu" všech 4 biskupů. Co si vlastně myslí ten čtvrtý? Kam se vlastně poděl? Bylo mu zakázáno mluvit, či snad byl umlčen?

2 Monarchia Catholica Monarchia Catholica | 18. května 2012 v 17:47 | Reagovat

Grüss Gott! První dopis byl sepsán třemi biskupy (Williamson, Galarreta a Tissier de Malerais), odpověděl čtvrtý biskup (Fellay). Čtvrtý biskup bohužel zatím podal taková vyjádření, za které by se nemuseli stydět ani kněží Bratrstva sv. Petra.

3 Slovak Slovak | 25. května 2012 v 9:23 | Reagovat

Pokoj s Vami! Čo konkrétne biskup Fellay povedal/napísal? Zatiaľ mi to stále príde ako "pomlouvání". Mohli by ste ho citovať, prosím? Ďakujem.

4 Monarchia Catholica Monarchia Catholica | 28. května 2012 v 16:00 | Reagovat

V každém článku, kde je citován biskup Fellay, případně někdo jiný, odkazujeme čtenáře na zdroje jeho/jejich vyjádření. Tudíž čtenář si sám může přečíst doslovná vyjádření biskupa Fellaye přímo ze zdroje... Zvláště doporučujeme blog Rorate caeli, který přináší řadu nových každodenních informací o vyjádřeních nejenom biskupa Fellaye. Monarchia Catholica se nesnaží o doslovný překlad všech vyjádření hlavních aktérů současných rozhovorů mezi FSSPX a Římem, ale o komentář k nim. Pokud někde je nějaký doslovný citát, potom je to patrné z textu, ale zase s odkazem na zdroj.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!