Pouť ke svaté Kristově Tunice do Trevíru - Heilig-Rock-Wallfahrt nach Trier

6. května 2012 v 18:33 | MC |  Katolická Církev - Katholische Kirche
V německém Trevíru se letos opět koná Pouť ke svatému rouchu, jejíž tradice započala před 500 lety. Město ve spolupráci s partnery připravilo řadu doprovodných akcí pro věřící.

Svaté roucho, Kristova bezešvá tunika, patří nepochybně k největším pokladům zdejší katedrály. Kristus ji měl na sobě během ukřižování. V roce 327 či 328 ji věnovala svatá Helena svému synovi, císaři Konstantinovi Velikému. Konstantin žil v Trevíru a tunika již toto město neopustila.

Relikvie je tradičně vystavována v Trevírské katedrále, která vznikla přestavbou chrámu, který na tomto místě nechal ve 4. století n. l. vystavět právě císař Konstantin Veliký. Tuniku lze spatřit jen u příležitosti konání pouti. Tak se za posledních sto let stalo v roce 1933, 1959 a 1996. Poslední vystavení roucha navštívilo kolem milionu lidí.

Letošní pouť má i své výročí. Před 500 lety, v roce 1512, vykonal německý císař Maxmilián oficiální návštěvu Trevíru. Při této příležitosti nařídil vystavení roucha. Tato zpráva se rychle rozšířila a do Trevíru se začaly hrnout davy lidí, toužící vzácnou relikvii spatřit. Takto spontánně vznikla vůbec první pouť ke svaté tunice.

Pro návštěvníky Trevíru je po dobu konání pouti připraven bohatý doprovodný program.
Jak nádherné a zároveň svaté je vidět Kristovu tuniku, která se stala svědkem celého ukřižování a našeho vykoupení.

Děkujeme Ti, pane Ježíši Kriste, že jsi svou smrtí na kříži a slavným zmrtvýchvstáním otevřel nám hříšníkům cestu do nebe!

auf Deutsch

Sieh hier das Kleid, mein frommer Christ,
darin dein Gott gewandelt ist.
O, kommt frohlockend, Jung und Alt,
und seht des heiligen Kleids Gestalt. Alleluja.

Alle Gläubigen aus Österreich und Deutschland sind herzlich eingeladen, nach Trier zu kommen, um eine bedeutende Reliquie der Christenheit zu sehen: Den heiligen Rock.

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!