Biskup Williamson vyloučen z FSSPX - Msgr. Williamson ist ausgeschlossen

24. října 2012 v 15:02 | MC |  Katolická Církev - Katholische Kirche
Biskup Williamson, jeden ze světících biskupů FSSPX, byl dnes oficiálně vyloučen z Bratrstva sv. Pia X. pro "neustálou neposlušnost vůči Generálnímu představenému Bratrstva biskupovi Fellayovi". Biskup Williamson byl vyloučen z FSSPX, neboť kritizoval spolu s dalšími dvěma biskupy FSSPX a kněžími "novou" orientaci biskupa Fellaye a jeho asistentů v rozhovorech s Římem. Vyloučený biskup biskupovi Fellayovi v minulých dnech adresoval otevřený dopis s doporučením, aby resignoval na post generálního představeného, protože nezvládl situaci v jednání mezi FSSPX a Římem. Problém vyloučení biskupa Williamsona má také negativní stránku: tkví mimo jiné v tom, že prohrál zde biskup Fellay a nikoliv biskup Williamson. A to v tom smyslu, že jestliže se do této chvíle Bratrstvo ubránilo vnitřnímu rozkolu, tak teď je k němu velmi blízko. Biskup Williamson jistě s sebou vezme hodně nespokojených kněží a věřících, kteří si nepřejí dohodu s Římem a vytvoří paralelní organizaci, která bude proti jakékoliv dohodě s Římem. Tím utrpí jednota FSSPX a celý proces bude mít nedozírné následky. FSSPX bude nakonec natolik oslabeno, že jediným východiskem bude jednota s Římem za každou cenu. Zdroje: oficiální tisková zpráva Generálatu v Menzingenu -

Update 1 - 17:00 Vatikán přivítal zprávu o vyloučení biskupa Williamsona a označil ji za velmi dobrou zprávu, která otevře další možnosti v procesu završení dohody mezi FSSPX a Římem. Vatikán totiž ještě neobdržel odpověď FSSPX na některé doktrinální otázky.

Update 2 - 18:32 Biskup Galarreta se chce pokusit změnit rozhodnutí Menzingenu a biskupa Williamsona přijmout zpět do FSSPX. Je však velmi zajímavou skutečností, že biskup Williamson sám napsal dopis, kterým se zříká členství v FSSPX a to ještě v době před samotným verdiktem Generálního představeného o vyloučení z FSSPX, které tehdy nebylo známo.

Update 3 - 26.10.2012. 19:39 - P. Andreas Steiner, mluvčí FSSPX v Německu, prohlásil, že vyloučení biskupa Williamsona znamená otevření pokračování rozhovorů s Římem. Je zajímavé, že se opět Rýn vlévá do Tibery, tentokrát po 50. letech. O jakých rozhovorech je tu řeč nikdo ani netuší. FSSPX bohužel žije v čistém naivismu, pokud se domnívá, že prefekt Kongregace pro nauku víry Gerhard Ludwig Müller bude s nimi jednat. Byl to právě on, který na konci září prohlásil, že rozhovory mezi Římem a FSSPX jsou mrtvou záležitostí. Mezitím tříbení uvnitř FSSPX pokračuje dále a je zřejmé, že biskup Williamson se nestal jenom obětí vyloučení z "neposlušnosti", ale z důvodu dlouhodobého nesouhlasu se smířlivým postojem Generálního představeného biskupa Fellaye vůči Římu.

Update 4 - Deklarace Papežské komise Ecclesia Dei z 27.10.2012 oznamuje (http://press.catholica.va/news_services/bulletin/news/29911.php?index=29911&lang=it#TESTO IN LINGUA INGLESE), že FSSPX si vyžádalo určitý čas na odpověď, která se týká iniciativy, kterou Svatý Stolec vyvinul v posledních třech měsících. Připomeňme, že Svatý Stolec trvá na tom, že FSSPX musí přijmout II. Vatikánský koncil a novou mši.

auf Deutsch (Quelle: kreuz.net)
Mons. Williamson ist ausgeschlossen. Seit mehreren Stunden verbreitet sich die Meldung, daß Bischof Richard Williamson von der Priesterbruderschaft Sankt Pius X. ausgeschlossen wurde.
Die US-Webseite 'rorate-caeli.blogspot.com' berichtet ohne Quellenangaben, daß der Generalobere der Bruderschaft, Bischof Bernard Fellay, seinem Mitbruder die Mitgliedschaft entzogen habe.
 


Komentáře

1 Michal Kretschmer Michal Kretschmer | E-mail | 27. října 2012 v 13:29 | Reagovat

Poznámka k Update 2:
Jak vyplývá z http://rexcz.blogspot.cz/2012/10/otevreny-dopis-biskupa-williamsona-2012_26.html biskup Williamson se nezříká členství v Bratrstvu sv. Pia X, ale naopak považuje své vyloučení za "zdánlivé".

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!