Sedes Apostolica vacans - Sedisvakance - Uprázdnění stolce sv. Petra

28. února 2013 v 20:00 | MC |  Konklave 2013
Dnes 28.2.2013 ve 20:00 hod. začala sedisvakance papežského stolce a papež Benedikt XVI. se vzdal (rezignoval) papežského stolce. Camerlengo neboli kardinál komoří je jedním z nejvyšších hodnostářů papežské kurie. V době papežské sedisvakance se camerlengo stává hlavou římskokatolické církve i státu Vatikán. Současným camerlengem je (od roku 2007) kardinál Tarcisio Bertone, který je současně také kardinálem státním sekretářem. Symbolem camerlenga je červenozlatý slunečník (umbraculum, padiglione), který camerlengo v době sedisvakance spolu s klíči svatého Petra podkládá pod svůj osobní znak. Nejdelší sedisvakancí papežského stolce bylo více než tříleté období mezi pontifikátem Klementa IV. († 29. listopadu 1268) a Řehoře X. (1271-1276), kdy se osmnáct kardinálů, shromážděných v papežském paláci ve Viterbu, nedokázalo shodnout na jednom jméně; jejich zasedání doprovázely nepokoje ve městě. V lednu roku 1270 skupina v čele s františkánem sv. Bonaventurou de Bagnoreggio rozhodla uvěznit kardinály, dokud nepadne rozhodnutí. Knížecí rodina Saveliů zorganizovala službu, z níž se měla stát tradice "strážců konkláve". Kardinálové však nejevili ochotu učinit sporům konec, v květnu tedy obyvatelé města odstranili střechu paláce, do nějž poté jak pršelo, tak pražilo slunce; hodnostáři dostávali jen vodu a chléb. 1. září 1271 konečně vybrali Itala Tebalda Viscontiho, jenž byl následně vysvěcen na kněze a biskupa a 27. března 1272 uveden do úřadu papeže jako Řehoř X.

Přestože bude v době volby pravděpodobně dohromady 209 kardinálů, volitelů je mezi nimi pouze 118, protože kardinálové starší 80 let už nejsou oprávněni volit. Proto 3. března 2013 vypadne ze seznamu volitelů i Walter Kasper, který dosáhne také 80 let. Takže volitelů bude jen 117.

Monarchia Catholica se bude snažit informovat aktuálně o dění v Říme a výsledky jednotlivých skrutínií (voleb) v rámci konkláve symbolizované kouřem nad svatopetrskou basilikou můžete sledovat na http://www.vatican.va/video/index.html

Samozřejmě vás chceme také vybídnout k tomu, milí čtenáři, pokud se dozvíte nějakou informaci, která souvisí s probíhajícím konkláve a volbou nového papeže, napište nám na email: monarchiacatholica@seznam.cz, nebo komentář k tomuto článku.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!