Situace uvnitř FSSPX

17. června 2013 v 10:56 | MC |  Rozhovory mezi Římem a FSSPX - Gespräche zwischen Rom und FSSPX
V současné chvíli se Kněžské Bratrstvo sv. Pia X. (FSSPX) podle některých odhadů dostalo do patové situace, neboť podle některých pozorovatelů, kněží i laiků, moderní Řím již nehovoří o dohodě v písemné podobě. Problém by nemusel být v podpisu nějaké dohody, ale že se změní podoba Kněžského Bratrstva i bez dohody a to pozvolným tlakem na kněze a biskupy FSSPX. Vzpomeňme na dopis Vice-Presidenta Papežské komise Ecclesia Dei Msgr. Di Noii všem kněžím FSSPX z prosince 2012, ve kterém se vlastně začalo vyjednávání s konkrétními kněžími FSSPX.
Existují však stále podmínky ze strany Říma, které musí FSSPX splnit a které jsou v současné době nepřijatelné, protože by 40leté působení FSSPX a dílo msgr. Marcela Lefebvra popřely. Zde jsou podmínky pro FSSPX:

1/ Souhlasíme s 95% texty II. Vatikánského koncilu.
2/ Omyly koncilu nejsou super herezemi.
3/ Abychom překonali současnou krizi mezi Římem a FSSPX, potom je třeba překonat nejasný kanonický status Bratrstva. (Msgr. Lefebvre považoval tuto otázku za sekundární, nejprve je třeba vyřešit dogmatické otázky.)
4/ Změnit rétoriku a apoštolát FSSPX v pozitivním smyslu a přestat kritizovat. (to se pozvolna naplňuje v rámci amerického distriktu spuštěním nového webu sspx.org, který už více nezmiňuje kritický tón FSSPX a spíše se poukazuje na pozitivní aspekty apoštolátu. Souvisí to i s novou reklamní kampaní na změnu vnímání FSSPX, kterou pro Bratrstvo zajišťuje holandská reklamní společnost, která ma za úkol změnit negativistický a kritický postoj FSSPX a to do základů. O této změně v chápání svého poslání a cílů se svěřil P. Girouard FSSPX a P. Wegner FSSPX. http://operation-survival.blogspot.cz/2013/06/sspx-exposed-fr-patrick-girouard-sermon.html Na základě této změny se bude měnit i tvář celého FSSPX a změna v chápání svého poslání uvnitř amerického distriktu je první vlaštovkou. S tím souvisí i nepříliš silná kritika Assisi III, beatifikace Jana Pavla II a připravovaná beatifikace Pavla VI. ze strany FSSPX.
Obrat je rovněž cítit i vůči indultním společnostem. Například na stránkách FSSPX v Polsku (http://2.bp.blogspot.com/-lCr6lyWC3Tg/Ub2vj3dXfzI/AAAAAAAACMA/psc_TEA3oV0/s1600/ScreenShot144.bmp) se objevila informace o společném svěcení adeptů ke kněžství spolu s těmi, kteří jsou z FSSPX. Tato informace brzy sice z webu zmizela, ale už jenom fakt, že se aktivně spolupracuje s Indultem, znamená obrat o 180°. Čtenář si jistě vzpomene, jak FSSPX tvrdě kritizovalo katolíky, kteří chodí na Indultní mše. Pokud tento obrat bude pokračovat, potom Řím ani FSSPX nepotřebuje dohodu v písemné podobě.
V současné chvíli se v rámci FSSPX objevily čtyři názorové skupiny:
A.- První skupinu tvoří ti, kteří podporují dohodu s Římem (např. P. Pflüger, který preferuje vyřešení abnormálního kanonického statusu FSSPX před doktrinálními záležitostmi).
B.- Druhou skupinou jsou ti, kteří jsou poslušní dohodě vůči Římu a zůstávají loajálními představitelům FSSPX.
C.- Potom jsou ti, kteří se domnívají, že loďka FSSPX se povážlivě potápí, ale kteří věří, že se nakonec nepotopí. (Msgr. Tissier de Malerais, P. de Cacqueray, P. Morgan etc.)
D.- A potom jsou ti, kteří se domnívají, že FSSPX už není možné zachránit, protože se zpronevěřilo svému poslání a dílu Msgr. Marcela Lefebvra (Msgr. Williamson a kněží odporu). Na základě posledního komentáře Eleison biskupa Williamsona je patrné, že se formuje myšlenka vysvětit biskupa a zřídit seminář. Komentář Eleison CCCIX (2013)
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!