450 let od ukončení nejslavnějšího koncilu v dějinách Církve - Tridentského sněmu - 450 Jahre nach Abschluss des Konzils von Trient

2. prosince 2013 v 8:00 | MC |  Katolická Církev - Katholische Kirche

4. prosince 2013 oslaví všichni katolíci 450. výročí ukončení Tridentského sněmu, který postavil mocnou hráz proti protestantské herezi a deformě. Tridentský koncil (latinsky Tridentinum) byl 19. ekumenickým koncilem. Svolal jej papež Pavel III. roku 1545 a zasedal v italském Trentu (čes. Trident, lat. Tridentum). Účastnilo se jej asi 255 biskupů, kteří řešili otázku protestantství a jeho herezí a zároveň vytyčili hlavní principy katolické reformy. Plodem koncilu je celkem 16 dogmatických dekretů, které se věnují mnoha aspektům katolické nauky i církevní praxe. Koncil probíhal ve třech oddělených zasedáních mezi 13. prosincem 1545 a 4. prosincem 1563 za předsednictví tří papežů - Pavla III., Julia III. a Pia IV. Jasně vymezil katolickou nauku o spáse a ospravedlnění, svátostech a biblickém kánonu proti reformaci. Dekrety koncilu o mši svaté a svátostech se zasadily o sjednocení liturgie v Římské Církvi za pontifikatu sv. Pia V. a byly omezeny rozdílné místní praxe a zlořády; tím byla fixována podoba tzv. tridentské mše, která přetrvala v užívání v Církvi až do dnešních dnů. Tridentinum bylo skutečně jasným a neomylným hlasem Církve proti závažným omylům protestantů a reformace.

Kompletní dějiny Tridentského koncilu jsou představeny v díle církevního historika Huberta Jedina v jeho knize Geschichte des Konzils von Trient. 4 svazky. Freiburg im Breisgau 1949-1975.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!