100. výročí sarajevského atentátu a mše svatá za arcivévodu Ferdinanda d´Este a jeho manželku - Attentat von Sarajevo am 28. Juni 1914 und Heilige Messe für die Opfer des serbischen Terrorismus

28. června 2014 v 15:00 | Wiki+MC |  Habsburská Monarchie - Donaumonarchie
Připomínáme si smutné 100. výročí sarajevského atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii Chotkovou, vévodkyni z Hohenbergu, který provedl Gavrilo Princip (25. července 1894 Obljaj - 28. dubna 1918 Terezín) člen tajné srbské nacionalistické organizace Černá ruka.

Generál Oskar Potiorek, správce rakouské provincie Bosna a Hercegovina, pozval arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii na přehlídku jeho jednotek při manévrech. František Ferdinand věděl, že tahle návštěva může být nebezpečná, protože jeho strýce - císaře Františka Josefa I. - se Černá ruka pokusila zabít už v roce 1911.

Organizátor tohoto spiknutí, Dragutin Dimitrijević, šéf výzvědné služby v srbské armádě a hlava Černé ruky, zjistil, že František Ferdinand plánuje v červnu návštěvu.

Dimitrijević si dělal starosti ohledně Ferdinandových plánů přiznat výsady jižním Slovanům. Obával se, že by pak bylo vytvoření samostatného srbského státu obtížné. Proto poslal dva členy Černé ruky, Nedeljka Čabrinoviće a Trifka Grabeze, ze Srbska spolu s G. Principem, aby Františka Ferdinanda zavraždili. V Sarajevu se setkali s dalšími členy Černé ruky, Muhamedem Mehmedbasićem, Danilem Ilićem, Vasem Čubrilovićem, Cvijetkem Popovićem, Miškem Jovanovićem a Veljkem Čubrilovićem. Všichni byli vyzbrojeni pistolí, výbušninami a tabletkou s kyanidem. Každý z nich souhlasil, že po své akci spáchá sebevraždu, aby zabránil odhalení dalších členů spiknutí. Arcivévoda František Ferdinand byl zasažen do krku a Žofie do břicha. Žofie, o které se později zjistilo, že byla těhotná, zemřela okamžitě. Ferdinand na ni volal "Sopherl! Sopherl! Sterbe nicht! Bleibe am Leben für unsere Kinder!" (Žofinko! Žofinko! Neumírej! Zůstaň naživu pro naše děti!), rychle upadl do bezvědomí a po příjezdu do nemocnice zemřel.

G. Princip zemřel v terezínské pevnosti na tuberkulózu 28. dubna 1918. Není jisté, zda se tento darebák smířil s Bohem.


Následné Ultimatum Rakouska bylo přiměřené a podmínky byly splnitelné. Rakousko splnilo vše, co požadovala spravedlnost.


Monarchia Catholica nechala na úmysl arcivévody a jeho rodiny sloužit mši svatou.

Viva Cristo Rey! Habsburg Hoch!

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Unsere Positionen/ Naše pozice:Monarchia Catholica fördert Union der Vertriebenen und Aussiedler und Süd-Tiroler Kampf für die Selbstbestimmung.
Monarchia Catholica podporuje Unii všech nespravedlivě vyhnaných a právo na sebeurčení Jižního Tyrolska!